Sodelovanje  med Goriškimi opekarnami in šolo poteka že vrsto let. Tudi letos so si učenci 5.a  razreda OŠ Renče ogledali proizvodnjo in spoznali pot od surovine do izdelka.

Na fb  strani Goriških opekarn smo našli tale zapis:

Včeraj smo v naši opekarni gostili radovedne učence 5.a razreda, OŠ Renče, ki so nas razveselili z unikatno risbo! 🎨Ob ogledu proizvodnje kritine in opeke so se učenci spoznali s postopki in materiali, ki se uporabljajo v opekarstvu. Navdušeno so prijeli glino v roke, da bi sami začutili, kako iz nje nastane nekaj čisto novega.

Učenka Maja Zorn pa je dan takole opisala:

OGLEDALI SMO SI TOVARNO GORIŠKE OPEKARNE

Dne 24.oktobra 2024 si je 5.a. razred OŠ Renče ogledal Goriške opekarne z učiteljicama Nives Hvalica  ter Tamaro Konič. Iz šole smo hodili peš do opekarn, tam sta nas lepo pričakala dva vodiča. V šoli smo že prejšnje dni risali vas Renče z opekami in korci Goriške opekarne. Eno od nastalih slik smo jim podarili.

Razdelili smo se v dve skupini po enajst otrok. Jaz sem bila v skupini, ki jo je vodil vodič Miha. Drugo skupino pa je vodila gospa Mojca. Odpravili smo se v tovarno korcev in opek. Pred opekarno smo zagledali kupe gline različnih vrst. To je deponija. Ko smo prišli v tovarno, smo zagledali stroj, ki je čistil glino tako, da je glino mlel in metal veliko kamenje ven, male kamne pa dajal na stran. Ko je vodič to razložil, je povedal, da glino tudi zmeljejo. To nam , je pokazal. Bil je velik stroj, ki je imel notri dve veliki kolesi, ki sta mleli glino na delce manjše od milimetra. Povedal je, da moramo glino tako kot Das maso prej zgnesti, da postane bolj mehka. Mehka mora biti zato, da jo lažje oblikujemo. To je delal en velik stroj. Takoj za strojem gnetenja je stal tekoči trak. Ta je imel tako nalogo, da je glino oblikoval v korce in opeke, ter jih dajal na kupe. Prišli smo do kupov opek in korcev, ki so se prevažali z nosilci, ki zdržijo preko 1500°C, do sušilnice. Opeke in korci se sušijo najmanj 23ur. To je hitro sušenje. Pravilno in dolgo sušenje pa traja okoli 65ur. Vodič Miha nas je pripeljal v sobo kjer kontrolirajo peč, ki ima od 620°C do 800 in nekaj °C. Potem nas je peljal na peč, da smo lahko videli kako notri žari. To je odvisno od temperature v peči. Ko so korci pečeni jih pregledajo, da niso počeni. Potem pa jih zložijo na palete. Nekaj korakov naprej je stal še stroj, ki korce in opeke zavija v folijo na kateri piše Goriške opekarne. Zdaj vam povem še nekaj zanimivosti. V Goriških opekarnah dela približno 70 delavcev. Izdelke, torej korce in opeke prodajajo po celi Evropi. Nekatere pa po celem svetu. V tovarni izdelajo izdelke iz dveh vrst gline. Tovarna Goriške opekarne je ena izmed najboljših opekarn. V tovarni je bilo zelo hrupno zaradi veliko velikih in hrupnih strojev.

Na koncu ogleda sta nam vodič Miha, ter gospa Mojca podarila kemične svinčnike in bonbone. Seveda smo si lahko iz tovarne vzeli še en spominek. Skupina, ki jo je vodil Miha je dobila kos nepečene gline, ter kos pečene gline. To smo si razdelili in lahko odnesli domov. Skupina, ki jo je vodila Mojca pa je dobila en cel nepečeni korec in enega celega pečenega. Celi izdelki so ostali v učilnici s podpisi učencev 5.a razreda.

V Goriških opekarnah so nam vse lepo povedali, pokazali, ter razložili, da smo zares razumeli. Jaz sem se imela zelo zelo lepo.

Napisala: Maša Zorn

5.a.razred, OŠ Lucijana Bratkoviča Bratuša Renče

Dostopnost